Valorant Şampiyon Tanıtımı Dev Rehber

VALORANT DEV ŞAMPİYON TANITIM REHBERİ

JETT YETENEKLERİ

Hızlı ve çevik oyun tarzıyla düşmanlarına neye uğradığını şaşırtacak karakterimiz Jett. Bu tarzıyla oyunun en çok tercih edilen karakterlerinden biri olacak gibi.

Dar alanlardan hızlıca geçebilen karakterimiz, havada uçabiliyor ve süzülebiliyor.

Karakterimizin ana yeteneği yani E si Tailwind, hareket ettiğiniz yöne doğru hızlıca ileri gitmenizi yani kısa bir “dash” atmanızı sağlar.

Ultisi yani X i BladeStorm, bu skili kullandığınızda 5 tane bıçakla dolaşmaya başlıyorsunuz. Sol tık yaptığınızda tek tek fırlatıyorsunuz, sağ tık yaptığınızda bütün bıçakları aynı anda fırlatıyorsunuz. Ve her kill aldığınızda bıçaklarınız yenileniyor. Eğer rakibiniz uzaktaysa sol tıkı, yakında ise sağ tıkı kullanmanız rakiplerinize daha fazla hasar verecektir.

Karakterimizin C si ise Cloudburst, bu skill ile 3 farklı noktaya sis atabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde kısa süreliğine rakibinizin görüşünü kısıtlayabilirsiniz. C ye basılı tutarak mausenizi oynatırsanızda falsolu sis atabilirsiniz. Bu sayede sizi pickleyecek rakiplerin önünü kesip hızlıca sağa sola geçme şansınız olur, gerisi size kalmış !Q su yani Updraft özelliği sayesinde kendinizi yukarı doğru itebiliyorsunuz. Havadayken space tuşuna basılı tutarak da aşağıya süzülerek inebilirsiniz. Bu özellik sayesinde canınız azalmadan istediğiniz yere atlayıp zıplayabilirsiniz. Bomba kurduktan sonra ulaşılması güç yerlere zıplayarak rakiplerinizi beklenmedik yerlerden vurabilirsiniz.

SAGE YETENEKLERİOyunumuzun gözcüsü ve supportu Sage. Her takıma lazım olan Sage tam manasıyla bir healer. Her mape uygun ve herkesin oynayabileceği bir karakter.

Karakterimizin ultisi yani X i Resurrection, takım arkadaşlarınızdan birini diriltmenizi sağlar. Yalnız dikkatli olun her raunt için yalnızca bir arkadaşını canlandırabilirsiniz. Eğer takım arkadaşlarınızdan biri Sage almışsa size tavsiyem umut taşıyarak oyunun kaderini belirleyen bu arkadaşınızla aranızı iyi tutmanız.

C si yani BarrierOrb, büyük bir duvar oluşturmanızı sağlar. C ye basarak duvarı dik ya da yan olarak ayarlayabilirsiniz. Duvar vurarak kırılabiliyor fakat kırması oldukça güç. Bu duvar sayesinde takım arkadaşlarınızı veya kendinizi yukarı çıkararak güzel bir pickleme alanı oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda rakiplerin geçecekleri yere duvar kurarak planlarını bozabilir ve sizde fazladan başka yerleri pickleyerek içeri girmelerini oldukça zorlaştırabilirsiniz.

Karakterimizin Q su yani Slow Orb, fırlattığınızda zemine çarparak buzlu bir alan oluşturuyor. Hem rakibinizi yavaşlatıyor hem de çıkardığı ayak sesleriyle rakibinizin size doğru yaklaştığını anlamanızı sağlıyor. Gine bomba kurduktan sonra rakiplerinizin gelecekleri yerlere bu skili fırlatmanız size zaman ve oyunu kazandırmaya yardımcı olacaktır.

Karakterimizin ana yeteneği yani E si ise HealingOrb, kendinizi veya takım arkadaşınızı hızlı bir şekilde iyileştirmenizi sağlıyor. C niz ile beraber kullandığınızda bir bariyer oluşturabilir ve arkada hızlı bir şekilde arkadaşınıza can basarak oyunun kahramanı olabilirsiniz. Bu yüzden bu karakter oyunda oldukça önemli bir yer tutuyor.

PHOENİX YETENEKLERİAdını Türk mitolojisindeki Anka kuşundan alan Phoenix küllerinden doğan bir savaşçı.

Karakterimizin ana yeteneği E si yani Hot Hands, bu yetenek ile bir alev topu fırlatıyorsunuz. Alev topu fırlattığınız yeri yakıyor ve rakibinize hasar veriyor. Yalnız dikkat etmelisiniz çünkü takım arkadaşlarınıza da hasar veriyor. Diğer bir özelliği ise kendi üstünüze doğru atmak, bu sayede eksik olan canınızı yenilemeye yarayan bir yeteneğe dönüşüyor.

C si yani Blaze, bu skill ile bir alev duvarı oluşturarak rakiplerinizin görüşünü engelleyebiliyorsunuz. İçine girdiğinizde ise kendi canınızı doldurabiliyorsunuz. Herhangi bir yere baskın atarken yada bombayı korumanız gereken yerlerde bu skill ile farklı oyunlar yaparak rakibinizi şaşırtabilirsiniz.Karakterimizin Q su yani Curveball, sola ya da sağa falsolu şekilde gönderebildiğiniz bu top bakanları kör eden bir parlama oluşturuyor. Sağ tuşa basarak sağ tarafa sol tuşa basarak sol tarafa gitmesini sağlayabilirsiniz. Rush atarken seri kullanımlarda harika bir efekt saglıyor !

Ultisi yani X i Run ItBack, size ikinci bir şans sağlıyor. Ultiye bastıktan sonra olduğunuz yerden ayrılıyorsunuz ve belirli bir süre hayaletiniz ile rakipleri öldürebiliyor yada yerlerini tespit etme için kullanabiliyorsunuz. Öldüğünüzde veya süre bittiğinde ultiyi bastığınız yere geri dönüyorsunuz. Yeteneğimiz ile yapacağınız farklı oyunlar için hemen oyuna girin !

SOVA YETENEKLERİSon teknoloji yayı ve oklarıyla oyunun en sevilen karakterlerinden biri olacak gibi Sova.

Karakterimizin ilk skilli C si OwlDrone, etrafı izleyebileceğiniz bir drone gönderiyor ve drone ile işaretlediğiniz rakiplerinizi duvarın arkasından görmenizi sağlıyor. Takım arkadaşlarınıza infolar vererek nerelere bakmaları gerektiği söyleyebilir ve bomba kurduktan sonra bi yerlerde saklanıp bombayı bu drone ile koruyabilirsiniz.

Q su ShockBolt, patlayıcı bir ok göndermenizi sağlıyor. Bu okun özelliği duvara çarptığında sekebilmesi. İsteğinize göre bir veya iki defa sekmesini sağlayabilirsiniz. Bu skill sayesinde rakiplerinize beklemedikleri bir yerden hasar verebilirsiniz.

Karakterimizin ana yeteneği E si ReconBolt, istediğiniz yere sensörlü bir dart göndermenizi sağlıyor. Bu dart sayesinde rakiplerinizin yerini görebiliyorsunuz. Nokta atışı attığı için bakmanız gereken önemli noktalara yakınlaşmadan bakıp info sahibi olabiliyorsunuz.

Ultisi  X i Hunter’s Fury, harita boyunca ilerleyen 3 ok fırlatmanızı sağlıyor. Bu skill duvarın arkasından ne kadar uzağa vurduğunuzu gösteren bir işaret ile birlikte vurduğunuz yerdeki oyuncuları gösteriyor. Bu sayede takım arkadaşlarınıza öncülük ederek rakiplerinizin yerini kolayca bulmuş oluyorsunuz. 2 yada 3 ok tutturabilirseniz, kendi basenizden karşı baseye kill alma şansınız bile var !

BRIMSTONE YETENEKLERİHedefe yönelik saldırılar yapan karakterimiz Brimstone. Onun için bir kontrol uzmanı diyebiliriz. Brimstone nasıl oynanır? Eşsiz bir komutan nasıl olunur size göstereyim.

Karakterimizin ana yeteneği E si yani Sky Smoke, harita üzerinden seçeceğiniz 3 farklı noktaya smoke göndermenizi sağlıyor. Yani artık smoke atmak için yakına gitmenize gerek kalmayacak. Rakibiniz görüş alanını uzaktan kısıtlayarak takım arkadaşlarınızın önceden içeriye girmelerini sağlayabileceksiniz. 3 farklı yere havadan anında smoke atıyor, bu sayede tüm maplerde hemen seçilen bir şampiyon, 5 kişilik bir takımınız varsa onu biriniz hemen main yapsa iyi olur !

Q su yani Incindiary, attığınız yerde bir alev havuzu oluşturarak rakiplerinize hızlı bir şekilde hasar vermenizi sağlıyor. Bomba kurulmuş yere bırakarak rakiplerinizin içeri girmesini engelleyin yada rakiplerinizi kaçırın.

Karakterimizin C si yani Stim Beacon, atış hızınızı artırıyor. Seçtiğiniz bölgeye geldiğinizde size ve arkadaşlarınıza normalden daha hızlı ateş etme yeteneği kazandırıyor. Taktiksel yerlere bu yeteneği kurarak seri tarama yapabilirsiniz.

Karakterimizin ultisi X i Orbital Strike, haritadan seçeceğiniz bölgeyi bombardımana tutuyor ve rakiplerinize kısa sürede çok büyük hasarlar vermenizi sağlıyor. Bu sayede hem defansta hem de hücumda takımınızı kontrol edebiliyor ve takımın olmazsa olmazı oluyorsunuz. Bomba yerleştirilmiş bir alanda rakipleriniz beklerken üstlerine bomba yağmuru atıp içeri dalsanız raundu kazanabilirsiniz sanırım.

VİPER YETENEKLERİOyunun kontrol uzmanlardan biri olan karakterimiz Viper. Zehirli gaz ve tarama teknikleri ile savaşın kaderini değiştirebilecek bir güce sahip. Viper’in zehri ne işe yarıyor bir bakalım.

Karakterimizin ilk skilli C si Snakebite, kapsül fırlatarak zehirli bir bölge oluşturmanızı sağlıyor. Ve bu bölgeye gelen herkes zehirden nasibini alıyor. Yalnızca rakibiniz değil, takım arkadaşlarınız ve kendinizde bu alanda çok fazla hasar alıyorsunuz. Bu yüzden skilli dikkatli kullanmalısınız.

Q su yani Poison Cloud, ikinci kez kullandığınızda aktif hala gelen bir kapsül fırlatmanızı sağlıyor. Kapsülü yerleştirdikten sonra Q ya tekrar basarak zehirli bir gaz bulutu oluşturuyorsunuz. Kullandığınız zaman azaldığından dolayı zehir kontrol panelini kontrol etmeyi unutmayın. Görüş kapatmak için yada bomba korumak güzel kullanım alanlarından.

Karakterimizin ana yeteneği E si yani Toxic Screen, uzun bir zehir duvarı oluşturmanızı sağlıyor. Zehir duvarını aktif hale getirdiğinizde rakibinizin görüşü kısıtlanıyor ve ne kadar uzağa gönderirseniz o kadar fazla zehir harcanıyor. Q sunda olduğu gibi bunda da zehir kontrol paneline dikkat etmelisiniz. Bomba kurmak için içeri gireceğinizde çok güzel görüş kapattığı için oyunun en fazla kullanılan karakterlerinden.

Karakterimizin ultisi X i yani Viper’s Pit, çok şiddetli bir zehir bulutu oluşturmanızı sağlıyor. Siz dumanın içinde bulunduğunuz sürece duman bitmiyor fakat çıktığınızda azalıyor ve kullanım süresi sona eriyor. Rakibinizin görüş alanını kısıtladığından sizin kolayca hareket etmenizi sağlıyor. Özellikle Spike’ı yerleştirdiğinizde çok işinize yarayacak. Aynı zamanda içeride rakiplerinizin görüş açısı oldukça daralıyor ve sizinki artıyor, bu sayede rakipleriniz sizi görmeden kolayca onlara ateş edebiliyorsunuz.

CYPHER YETENEKLERİHarika bir gözlemci olan Cypher’ı tanıtmaya başladan ufak bir not eklemek istiyorum. Çok agresif ve tek başınıza oynayan biriyseniz bu kontrolcü karakterimiz pek size göre değil fakat 5 kiş itakım halinde oynuyorsanız. Sage’nin yanına kesin olarak Cypher’ı eklemeyi unutmayın.

İlk skilimiz C’si Trapwire, herhangi iki nesne arasına ince bir ışın halinde tuzak kurar. Rakipler üstünden geçtiği an yerleri belli olur. Rakipler tuzagı patlatmazsalar sersemletme yerler ve aimleri ve harita kararır. Bu yeteneği rakipleriniz geçecekleri yerelere koyarak bomba kurduktan sonra haritaya hakim olabilirsiniz.

Diğer bir yeteneği Q’su Cyber Cage, bu yetenek ile belli noktalara bıraktıgınız tuzakları mapin çok uzaklarından aktif edebiliyorsunuz. Aktif olan tuzaklar bir sis perdesi oluşturuyor ve rakiplerin görüşlerini kısıtlıyor. Taktiksel kullanımlarda oldukça işe yarayan bir yetenek, fakat tek başına pek bir şey ifade etmiyor.

En güzel yeteneğimiz E skili olan Spycam, Herhangi duvara raund öncesi monte ederek ve tekrar E tuşuna basarak monte edilen yerin karşısını bize gösteriyor. Böylelikle rush atmadan önce ufak bir kontrol yapabiliyorsunuz. Yada bombayı kurdunuz ve tek kişi kaldınız, kameranızı bombayı görecek yere kurarak, ve kendinizde saklanarak kamera ile rakiplerin yerlerini tespit edip, çıkıp vurabiliyorsunuz. Gine sizin oynayış biçiminize kalmış bir yetenek. Ama ne yaparsanız yapın oyunun en iyilerinden !

Son olarak Ultimiz olan Neural Theft yeteneği, 15-20 Saniye içinde ölmüş bir rakibin yanına yaklaştığınızda ve Ulti yeteneğini kullandığınızda, haritada bulunan diğer rakip oyuncuların yerlerini gösteriyor ve buna göre bombayı kuracağınız yada koruyacagınız alanı seçip raundu çok kolay bir şekilde kazanabiliyorsunuz.

OMEN YETENEKLERİLoL oynayan arkadaşlarımızın yakından tanıdığı zed karakteri gibi gölgeler ile çeşitli oyunlar yapan bir karakter olan Omen. Peki Omen nasıl oynanır ? ve Omen yetenekleri nelerdir ?

Shadow Walk yeteneğiniz ile rakiplerin hiç beklemedikleri anda, kısa mesafeli ışınlamalar yaparak onları şaşırtabilirisiniz.

Dark Cover yeteneği ise haritanın her hangi bir yerinden bir yerine görüş kapatmak için bir küre gönderir. Rakiplerinize fake vermek için yada side’a giren arkadaşlarınızı korumak için bu küreleri kullanarak raund kazandırabilirsiniz.

Paranoia yetenegeniz ile rakiplerinizi kör edip onların görüşlerini kısıtlayabilirsiniz.

From the Shadows yani ultiniz ile haritada istediğiniz bir konuma ışınlanabiliyorsunuz. Bir anda rakiplerin arkasından çıkmak oldukça güzel bir yetenek. Yada bomba kurma oyunları yapmak veya bombayı çözmeye ultiniz ile yetişmek çok eglenceli ve güçlü bir ulti. Bol bol görecegimizi düşünüyorum bu karakteride.

BREACH YETENEKLERİBiri takıma yardımcı şampiyon mu dedi ? İşte takımınızı desteklemek karşı oyuncuları tilt etmek istiyorsanız bu karakter size göre ! Breach nasıl oynanmalı ?

Aftershock yeteneğimiz sadece duvarın arkasına nişan aldığınızda çalışıyor. Yani sağa sola atamıyoruz. Duvarın arkasında bir rakip varsa kör oluyor ve muazzam bir damage yiyor. Duvarın arkasında pusan rakiplerin korkulu rüyası ! Aman dikkat kendi arkadaşlarınızı kör etmeyin !

Q yeteneğiniz ise gine duvarlar ile çalışan ve arkasında kalan rakip takımı kör eden bir yetenek.

E yeteneğimiz haritada oldukça uzun menzile sahip olan ve düz çizgi halinde ilerleyen, çarptıgı rakipleri sarsan ve hedef almalarını engellen bir kör etme yeteneğidir. Çok uzun menzilli olduğu için side savunurken ve girmeye çalışırken düzgün kullanıldığında takım arkadaşlarınızın hızlıca içeri girmesi sağlar.

Son olarak ulti yeteneği ise gine çizgi halinde çok büyük bir sarsıntı meydana getirir. Böylece rakipler tamamen savunmasız hale gelir ve sersemlerler.

RAZE YETENEKLERİBen oyundan zevk almak istiyorum sağı solu inletmek istiyorum diyenlerden misiniz ? O zaman bu düellocu tam size göre. Raze yetenekleri neler ? Beraber inceleyelim.

Blast Pack (Q) yeteneğiniz tüm yüzeylere yapışan bir C4 bombasıdır. Kendinizi zıplatmak veya rakibinizi patlatmak istiyorsanız sessizce yeteneğinizi koyup geri çekilin. Veya tepelerin üstüne çıkmak için altınıza koyun ve zıplayın !

Paint Sheels yeteneği patlayan bir el bombası fırlatır. Sıkışmış rakipleri, yada üstünüze koştuğunu bildiğiniz rakipleri bu el bombaları ile avlayabilirsiniz. Patlayan el bombaları bir daha patlayarak etrafa saçılır bu da yeteneği oldukça önemli bir hale getiriyor.

Boom Bot yeteneği hedeflediğiniz yöne ilerleyen küçük bir robot fırlatır. Gördüğü rakibin peşine takılır ve patlar. Oldukça yüksek hasar veren bu yetenek alan temizliği ve rakipleri geriye doğru püslürtmek için çok kullanılır.

Showstopper (X) Ultimiz ise belirlediğimiz yöne doğru güçlü bir roket saldırısı gerçekleştirir. Hedefleri paramparça eder ve sizi geriye doğru birazcık teper. Harika bir taktiksel araç olarak da kullanılabilir.

Valorant Şampiyonlar Rehberinin sonuna geldik, sizlerde yorum atarak bizleri destekleyebilir ve katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir